Дерматовенерологията е медицинска специалност, която обхваща диагностика, лечение и превенция на кожни и венерически заболявания.
В областта на дерматологията една от най-честите категории заболявания са гъбичните инфекции на кожата и лигавиците. Тези инфекции, наричани още микози, засягат както повърхностните слоеве на кожата, така и по-дълбоките тъкани, ноктите и космите.
Видове гъбични инфекции
Гъбичните инфекции могат да бъдат класифицирани в няколко основни групи според засегнатите области на тялото и типа гъбички, причиняващи заболяването:
- Дерматофитози (трихофитии): Това са най-често срещаните гъбични инфекции на кожата, космите и ноктите, причинени от дерматофити (гъбички, които използват кератин като източник на хранителни вещества). Основни видове дерматофитози включват:
-
- Tinea corporis (гъбички на тялото) – разпространени по ръцете, гърба, краката.
- Tinea pedis (гъбички на стъпалата) – наричана още „атлетично стъпало“.
- Tinea capitis (гъбички на скалпа).
- Tinea unguium или онихомикоза (гъбички по ноктите).
- Кандидози: Причинени от дрожди от рода Candida, те засягат кожата, лигавиците и ноктите. Често се срещат в топли и влажни зони като устата, слабините, под мишниците и в гениталната област.
-
- Орална кандидоза (млечница).
- Генитална кандидоза – особено често срещана при жените.
- Питириазис верзиколор (Pityriasis versicolor): Причинена от гъбичките от рода Malassezia, тя предизвиква светли или тъмни петна по кожата, особено по гърба и гърдите.
- Субкутанни и системни микози: Тези инфекции са по-редки, но засягат по-дълбоките слоеве на кожата и могат да се разпространят в тялото. Примери са хромобластомикоза, споротрихоза и системни инфекции като хистоплазмоза.
Симптоми на гъбични инфекции
Гъбичните инфекции могат да се проявят с разнообразни симптоми в зависимост от вида на инфекцията и засегнатата област:
- Сърбеж – един от най-честите симптоми при повърхностни гъбични инфекции.
- Зачервяване и възпаление на кожата.
- Лющене и сухота на засегнатата зона.
- Мехури или пукнатини в кожата, особено при стъпалата.
- Дебели, чупливи или обезцветени нокти при онихомикоза.
- Белезникави налепи в устната кухина или зачервяване в гениталната област при кандидоза.
Диагностика на гъбични инфекции
Диагнозата на гъбичните инфекции се поставя въз основа на клинични прояви и лабораторни изследвания. Лекарите дерматовенеролози обикновено използват:
- Дерматоскопия – за визуална оценка на кожните лезии.
- Микробиологично изследване – вземане на проба от кожата, ноктите или лигавиците за изследване под микроскоп.
- Културелни изследвания – за идентифициране на специфичния причинител на инфекцията.
- PCR тестове – при по-сложни случаи, за точното определяне на гъбичния вид.
Лечение на гъбични инфекции
Лечението на гъбичните инфекции зависи от вида на инфекцията, нейната тежест и засегнатата област. Основните методи включват:
- Локални противогъбични средства: Кремове, мехлеми, спрейове и шампоани, съдържащи антимикотични вещества като клотримазол, кетоконазол или тербинафин, се използват за локално приложение върху засегнатите зони.
- Перорални противогъбични лекарства: При по-тежки инфекции или когато локалното лечение не е ефективно, се предписват перорални антимикотици.
- Комбинирани терапии: В някои случаи, особено при инфекции на ноктите и скалпа, се препоръчват комбинации от локално и перорално лечение за по-добър резултат.
- Поддържаща хигиена: Поддържането на добра лична хигиена, избягването на влага в засегнатите зони и носенето на проветриви дрехи са важни допълнителни мерки за предотвратяване на рецидиви.
Превенция на гъбични инфекции
За да се намали рискът от развитие на гъбични инфекции или повторната им поява, е важно да се спазват някои основни правила:
- Поддържане на суха кожа: Особено в гънките на тялото (слабини, мишници), стъпалата и между пръстите на краката.
- Използване на лични принадлежности: Не споделяйте кърпи, дрехи или обувки с други хора.
- Редовна смяна на обувки и чорапи: Носете проветриви обувки и памучни чорапи, които да поддържат краката сухи.
- Избягване на прекомерно използване на антибиотици: Дълготрайното или неправилно използване на антибиотици може да доведе до свръхразвитие на гъбички.
Гъбичните инфекции са често срещан дерматологичен проблем, който може да засегне както кожата, така и лигавиците, ноктите и космите.
Въпреки че обикновено не са опасни, те могат да причинят дискомфорт и естетични проблеми, ако не бъдат своевременно лекувани. Дерматовенерологичните клиники предлагат комплексно лечение и превенция, които включват както локални, така и системни подходи, за да се осигури ефективно и трайно разрешаване на проблема.
Нашата клиника предлага пълна диагностика и лечение на всички видове гъбични инфекции с индивидуализиран подход към всеки пациент. Ако имате симптоми на гъбична инфекция, не се колебайте да се свържете с нас за консултация и лечение.
Обадете се на тел: +359 885 566 650 за да се свържете с клиника Estetics & Dermatology